(0342)77-39-00
//ecoproduct.if.ua/wp-content/uploads/2018/06/raw-1.jpg

Збір сировини

Основним показником якості сировини є вміст в ній діючих, або біологічно активних речовин, тому збирають частини рослин або окремі органи в період їх максимального накопичення.

У різних рослин цей період співпадає із визначеними фазами розвитку (цвітіння, руху соку по стеблу, плодоносіння, закінчення вегетації і інше). Заготівля окремих органів рослин або їх частин має ряд закономірностей.

Листя починають збирати, коли воно досягає нормального розміру, і продовжують на протязі всього літа до початку їх відмирання (пожовтіння). Проте краще всього їх збирати на початку цвітіння.

Траву (надземна частина трав’янистих рослин) збирають на початку цвітіння, у деяких видів – при повному цвітінні.

Цвіт і суцвіття збирають у фазі цвітіння, краще на її початку.

Плоди заготовляють при їх повному дозріванні, соковиті плоди (ягоди) трохи раніше (перезрівші легко мнуться). Всі надземні частини рослин збирають тільки в суху погоду. Якщо вранці була роса або пройшов дощ, заготівлю починають тільки після того, як рослини повністю висохнуть. Ввечері коли з’являється роса, збір також припиняють. Сировина, що зібрана вологою, довго сохне, легше самозігрівається, тому при сушці часто темніє і навіть загниває. Не варто збирати запилені забруднені рослини, наприклад, поблизу доріг з інтенсивним рухом транспорту, особливо в засушливі періоди літа і осені, а також уражені хворобами, шкідниками, які втратили природнє забарвлення.

Первинна обробка сировини

Зібрану сировину не можна довше ніж 3-4 години залишати в тарі, так, як вона залежується і самозігрівається в результаті виділення теплоти при диханні ще не відмерлих частин рослин.Перед сушкою і переробкою сировину передивляються. При цьому вибирають сторонні рослини, відмерлі і пошкоджені частини, камінчики, частини землі.

Чим краще проведена первинна обробка сировини перед сушкою, тим менше буде домішок у висушеній сировині і вища її якість.

Сушіння сировини

Сировину після первинної обробки терміново сушать, так як без цього вона швидко втрачає біологічно активні речовини і псується. Основною метою сушки є видалення вологи, в результаті чого припиняються життєві процеси і дія ферментів. Чим швидше сушиться сировина, тим краща її якість.

Різні види сировини сушать при різній температурі. Існують природній (сонячне і в затінку) і штучний (теплове) методи сушіння. Сонячна, в затінку, теплова.

Сушці в затінку підлягають частини рослин які забарвлені незалежно від хімічного складу (трава, листя, цвіт), а також інша сировина ( підземні частини рослин, плоди), що містять в своєму складі глікозиди, алкалоїди, ефірні масла. Сонячній сушці піддають тільки незабарвлені частини рослин (підземні частини рослин, плоди, насіння), що містять сапоніни, дубильні речовини, полісахариди, органічні кислоти.

Штучне сушіння здійснюють в сушарках різного типу. Перевага такого сушіння полягає в тому, що сировина висихає швидко, має добру якість. Штучне сушіння дає можливість сушити рослини з врахуванням температурного режиму, який потрібний окремим видам сировини.

Закінчення сушіння визначають за такими ознаками: сировина стає легкою, корені, стебла при згинанні ламаються з тріском, листя, цвіт і суцвіття розтираються в порошок, а соковиті плоди, стиснуті в руці, не зминаються в шматочки.

Упаковка

У відповідності до ГОСТ 6077-80 тара для упаковки повинна бути чистою, сухою, міцною, однорідною, без сторонніх запахів, відповідати виду сировини і максимально захищати її від дії несприятливих умов. Стандарт рекомендує такі види тари: тканинні одинарні і подвійні мішки; одинарні, подвійні паперові пакети, паперові мішки; поліетиленові мішки; тюки, що мають форму ящика; ящики фанерні і з гофрованого картону.

Зберігання

Сировина повинна зберігатись в сухих, чистих, добре провітрюваних приміщеннях, не заражених амбарними шкідниками, захищених від прямого сонячного світла (під дією сонячного світла руйнується хлорофіл і інші пігменти, внаслідок чого сировина знебарвлюється (трави, листя, цвіт і суцвіття) або набуває темного забарвлення (плоди). Суха сировина дуже гігроскопічна, тому для її зберігання не можна використовувати приміщення, які розташовані в низинах, де підвищена вологість повітря і грунту.

Транспортування сировини

Сировина повинна транспортуватись в сухих, чистих, що не мають стороннього запаху, критих транспортних засобах. Транспортування отруйної сильнодіючої, ефірномасляної сировини повинно проводитись окремо від інших видів сировини.

Вимоги до якості сировини

Зілля звіробою. Заготівлю зілля звіробою проводять під час цвітіння до появи незрілих плодів. Сировина складається із верхівок стебла довжиною до 30 см. з листками, бутонами, цвітом. Колір стебел і листків – сірувато-зелений. Запах слабкий бальзамічний. Смак терпкуватий, гіркуватий, трохи в’яжучий. Вологість не більше 13%. В сировині допускається не більше, відсотків: стебел і бокових гілок – 50, подрібнених частин – 10, органічних і мінеральних домішок – по 1. Вміст золи не повинен перевищувати 8%.

Крушина. Заготівлю кори проводять весною під час руху соку (квітень – травень) до появи листків. Не можна проводити заготівлю кори, покриту лишайниками і мохом. Сировина складається з шматків кори різної довжини, товщиною 0,5 – 2 мм. Запах слабкий, своєрідний. Смак гіркуватий, неприємний. Вологість не вище 45%. В сировині допускається не більше, процентів: кори товщиною 2-3мм, кори з лишайниками і мохом – 1, органічних і мінеральних домішок – до 0,5. Вміст загальної золи не повинен перевищувати 5%.

Цвіт липи. Цвіт липи повинен бути зібраний в період цвітіння. Сировина складається із світло-жовтого цвіту і жовто-зелених листочків біля нього. Запах слабкий, ароматний. Смак солодкуватий, трохи терпкуватий з відчуттям слизості. Вологість не більше 13 %. В сировині допускається не більше, відсотків: почорнівшого цвіту – 4, суцвіть пошкоджених шкідниками – 2, суцвіть з плодами – 2, інших частин липи, цвіту що обсипався – 15, органічних домішок – 0,3, мінеральних – 0,1.

Цвіт чорної бузини (Sambucus nigra). Заготівлю цвіту чорної бузини проводять під час цвітіння. Сировина складається із окремих жовтуватих квіточок і бутонів 2-5 мм в діаметрі, без квітконіжок. Запах ароматний. Смак солодкуватий з відчуттям слизості. Вологість не вище 14 %. В сировині допускається не більше, відсотків: почорнілого цвіту – 8, квітконіжок і гілочок суцвіть – 10, подрібнених частин – 8, органічних і мінеральних домішок – по 1.

Зілля хвощу. Заготівлю зілля хвощу проводять влітку (червень-серпень), зрізають на висоті біля 5 см від поверхні грунту. Сировина складається з сіро-зелених стебел довжиною до 30 см з гілочками. Запах слабкий, своєрідний. Смак кислуватий. Вологість не вище 13%. В сировині допускається не більше, відсотків: подрібнених частин (менше 1см.) – 10, других частин хвощу – 1, домішок органічних – 1, неорганічних – 0,5. Загальний вміст золи не повинен перевищувати 24%.

Материнка звичайна (Origanum vulgare). Заготівлю зілля материнки проводять під час цвітіння. По ГОСТ 21908-76 сировина складається з вершечків стебел до 20 см, довжиною з листками і суцвіттям. Листя зверху зелені, знизу світло-зелені, стебла буро-зелені. Смак пряний, дещо в’яжучий. Вологість не вище 10%. Вміст загальної золи не більше 10 %. В сировині допускається не більше, відсотків: потемнілих частин -7, подрібненої сировини – 5, органічних і мінеральних домішок – по 1.

Цвіт глоду (Crataegus oxyacantha). Цвіт глоду заготовляють на початку цвітіння, коли частина їх ще не розкрилась (травень). Не потрібно заготовляти суцвіття з цвітом, який розпустився, сировина при сушінні набуває бурого кольору. По ДФ-Х ст.272 сировина складається з цвіту діаметром 15-17 мм і бутонів діаметром 3-4 мм, окремих або зібраних по декілька на квітконіжках довжиною 3,5 см. Запах слабкий, своєрідний. Смак гіркуватий. Вологість не вище 14 %. В сировині допускається не більше відсотків: бурого цвіту – 3,5 мм, інших частин глоду – 3, органічних і мінеральних домішок – по 0,5.

Собача кропива (Leonorus quinquelobaturus). Заготівлю трави проводять під час цвітіння, сировина складається із верхівок стебел довжиною до 20 см і товщиною до 5 мм з листками і квітами. Стебла блідо-зелені, чашечка зеленувато-сіра. Запах слабкий нехарактерний. Смак дуже гіркий. Вологість не вище 13 %. В сировині допускається не більше, %: стебел товщиною 5 мм – 3, частин із зміненим забарвленням – 5, подрібнених частин – 10, органічних домішок – 2, мінеральних – 1. Загальна зола не повинна перевищувати 12 %.

Соснові бруньки (Pinus silvestris). Заготівлю соснових бруньок проводять до початку їх розпускання (лютий-березень). Сировина складається із “коронок” з 5-7 бруньками. Бруньки зверху рожево-бурі. Запах ароматний, смолистий. Смак гіркуватий. Вологість не вище 13 %. В сировині допускається, не більше %: інших частин сосни – 10, подрібнених частин – 5, органічних і мінеральних домішок – по 0.5.

Мати-й-мачуха (Tussilago farfara). Заготівлю листя проводять, коли вони знизу ще покриті білими волосками. Сировина складається з листових пластинок довжиною 8-15 см і шириною біля 10, з черешком до 5 см , зверху зелених. Запах відсутній, смак гіркуватий з відчуттям слизості. Вологість не вище 1З %. В сировині допускається не більше, %: бурих листків – 5, подрібнених частин – 2, мінеральних домішок – 2. Вміст золи не повинен перевищувати 20 %.

Плоди чорноплідної горобини. Плоди аронії збирають в період повного дозрівання (при роздавлюванні їх виділяється темно-рубіновий сік).Сировина складається із дозрівших плодів кулькоподібної форми, чорного кольору, чорно-фіолетовою м’якоттю і коричневим насінням всередині. Смак кислувато-солодкий. Вологість сушених плодів не більше 18%. В сировині допускається не більше, відсотків: недозрівших – 2, інших частин рослини – 0.5, пошкоджених шкідниками плодів – 1, органічних і мінеральних домішок – 0.5. Загальної золи допускається не більше 1%.

Чорна смородина (сушена) (Ribes nigrum). Сировина складається із окремих плодів чорного кольору з червоно-бурим відтінком діаметром 0,4-1,0 см. Запах слабкий, трохи терпкуватий. Вологість не більше 14 %. В сировині допускається не більше, %: зеленуватих плодів – 5, пересушених – 3, злипнутих в грудочки – 4, інших частин смородини – 1, органічних домішок – 1, мінеральних – 0,5.

Листя малини (Rubus idaeus). Заготівлю листя малини проводять під час цвітіння. Сировина складається із темно-зеленого листя зверху довжиною до 12 см і шириною до 8см і черешками. Аромат та смак своєрідний. Вологість не більше 12 %. В сировині допускається не більше, відсотків: подрібнених частин – 10, других частин малини – 5, органічних домішок – 2, мінеральних – 1.

Ромашка. Заготівлю суцвіть ромашки проводять під час цвітіння, коли трубчасті квіти розкриті наполовину, а крайові ще не почали розпускатись. Колір квітів ромашки жовто-зелений. Запах сильний, ароматний, особливо при розтиранні. Смак гіркуватий. Вологість не вище 14%. В сировині допускається не більше, відсотків: кошиків із зміненим забарвленням – 5, інших частинок ромашки – 1, мінеральних домішок – 0.5, органічних – 1. Вміст золи допускається 12 %, ефірного масла повинен бути не менше 0,3 %.

Квіти нагідок. Заготівлю квітів нагідок починають під час масового цвітіння і продовжують до приморозків. Сировина складається із квіткових кошиків до 5 см в діаметрі. Колір жовтувато-оранжевий, запах слабко-ароматний. Смак солонувато-гіркий. В сировині допускаєть не більше, відсотків: залишків квітконосіїв – 6, кошиків з висипаними квітами – 20, побурівших кошиків – 3, органічних і мінеральних домішок – 5. Вміст екстрактивних речовин повинен бути не менше 35%, вологість – не більше 14%, зольність – не більше 11 %.

Зілля чебреця. Заготівлю зілля чебрецю проводять під час цвітіння. Сировина складається із суміші листя і квітів з домішками тоненьких гілочок. Запах ароматний. Смак гіркувато-пряний. Вологість не вище 13 %. В сировині допускається не більше, відсотків: стебел товщиною більше 0,5 мм – 10, органічних і мінеральних домішок – 1. Вміст золи допускається не більше 12%.

Листя меліси. Найкращим часом для заготівлі сировини є період цвітіння. Трава меліси повинна бути добре висушеною, мати приємний запах лимонної скоринки і в’яжучий гіркувато-прянний смак. Вологість повинна бути не більше 13 %. В сировині допускається не більше, відсотків: почорнівших листків – 4, других частин рослини – 8, органічних домішок – 3, мінеральних – 1.

Листя шавлії. Заготівлю листя шавлії проводять під час цвітіння. Запах слабкий, ароматний. Смак трохи гіркуватий. Вологість не більше 13%. В сировині допускається не більше, відсотків: потемнівших частин – 5, подрібнених частин – 3, органічних і мінеральних домішок – по 1.

Подорожник (Рlantago major). Листя подорожника заготовляють під час цвітіння. По ФС 42-1439-80 сировина складається з зелених або буровато-зелених листків довжиною до 24 і шириною до 11 см з 3-9 прожилками. Запах слабкий, нехарактерний. Смак гіркуватий. Вологість не вище 14 %. В сировині допускається не більше, %: потемнілих, пожовклих листків – 5, подрібнених частин – 5, інших частин – 1, органічних і мінеральних домішок – по 1. Екстрактивних речовин повинно бути не менше 30 %. Вміст золи не повинен перевищувати 20 %, в тому числі золи не розчиненої в 10 % НСІ – 6 %.

Насіння фенхелю. Заготівлю плодів фенхелю проводять в вересні-жовтні. Сировина складається із цілих плодів, плоских всередині і випуклих зовні з більш широкими боковими ребрами. Запах ароматний. Смак солодкувато-пряний. В сировині допускається не більше, відсотків: подроблених і недозрілих плодів – 1, духмяних плодів інших рослин – 1, інших частинок фенхелю – 0,6, мінеральних домішок і подрібнених частин – 0,5. Вміст ефірної олії повинен бути не менше 3 %, вологість не вище 14 %. Вміст загальної золи не більше 3 %.

Березові бруньки (Betula pendula Roth). Заготовляють березові бруньки з січня по березень (до початку розпускання). Сировина складається з подовгуватих, голих бруньок, покритих тісно притиснутими, темно-коричневими чешуйками. Довжина бруньок 3-7, ширина біля основи 1,5-3 мм. Смак трохи терпкуватий, смолистий. Запах бальзамічний, особливо-сильний при розтиранні. Вологість не вище 13 %. В сировині допускається не більше, %: інших частин берези – 8, бруньок, які розпустилися – 2, органічних домішок – 1, мінеральних – 0.5.

Мучниця (Arctostapulos uva-ursi). Листя заготовляють на початку цвітіння (квітень-липень). В сировині допускається не більше, %: листків бурих і почорнілих – 3, інших частин рослин – 4, подрібнених частин – 3, органічних і мінеральних домішок – по 0,5. Вміст золи не повинен перевищувати 4 %.

Листя кропиви. Заготівлю листя кропиви проводять весною і на початку літа (червень-липень), зриваючи їх без стебла знизу до верхівки. Сировина складається з темно-зеленого листя довжиною до 17-ти і шириною до 7см з черешками. Аромат своєрідний. Смак гіркувато-трав’яний. Вологість не більше 14%. В сировині допускається не більше, відстоків: подрібнених частин – 10, других частин кропиви – 5, органічних домішок – 2, мінеральних – 1.

Лаванда (Lavandula angustifolia). Заготівлю квітів лаванди розпочинають через 1-1,5 тижня після початку цвітіння. В сировині допускається не більше, %: сторонніх домішок – 2, листків і стебел – 2, недозрілих і перезрілих суцвіть – 5. Не допускається наявність почорнілих суцвіть. Вміст ефірного масла не менше 1 %.

Ехінацея (Echinacea purpurea). Сировина складається із суцвіть ехінацеї пурпурової, колір зелений з жовтуватим, малиновим та пурпуровим вкрапленням. Запах слабкий, смак дещо гіркуватий. Вологість не вище 13 %. В сировині допускається не більше, відсотків: кусочків стебел – 55, органічних домішок – 2,5, мінеральних домішок – 1,0, загальної золи – 12.

Листя м’яти. Сировина повинна бути зібрана в період цвітіння м’яти. Колір листя м’яти повинен бути від світло-зеленого до темно-зеленого. Запах – сильний ароматний, властивий м’яті. Смак – охолоджуючий, пекучий. Вологість повинна бути не більше 14 %, вміст ефірного масла не менше 1 %. В сировині допускається не більше, відсотків: почорнілих листків – 5, других частин рослини – 10, органічних домішок – 3, мінеральних – 1.

Фіалка триколірна (Viola tricolor). Заготівлю трави проводять під час цвітіння. Сировина складається із стебел довжиною 10-25 см, з листочками (довжиною до 6 см і шириною біля 1 см) і одиничними квітками (довжиною біля 1 см) в яких верхні листочки фіолетові, середні світло-фіолетові, а нижні жовті з фіолетовими плодами, а також одиничними плодами. Запах слабкий. Смак солодкуватий. Вологість не вище 14 %. В сировині допускається не більше, %: пожовтілих частин – 7, подрібнених – 3, органічних домішок – 3. мінеральних – 1. Вміст золи не більше – 13 %.

Деревій (Achillea millofolium). Заготівлю трави деревію проводять під час цвітіння. Сировина складається із верхньої частини стебла довжиною до 20 см, з листям довжиною 5-15 см із суцвіттями-корзинками довжиною 3-4 мм. Запах ароматний. Смак гіркуватий. Вологість не вище 13 %. В сировині допускається не більше, %: подрібнених частин – 3, стебел товстіше 3 мм – 3, органічних домішок – 0,5, мінеральних – 1. Загальний вміст золи не повинен перевищувати 15 %, а золи, не розчиненої в 10 % – 3%.

Пижма звичайна (Tanacetum vulgare). Заготівлю квітів пижми проводять під час цвітіння. По НД сировина складається із частин суцвіть і окремих квіткових корзинок діаметром 6-8 мм. Квіти жовті, листочки обгортки бурувато-зелені. Запах своєрідний, нагадує камфорний. Смак пряно-гіркий. Вологість не вище 13 %. В сировині допускається не більше, % побурілих і почорнілих корзинок – 8, органічних домішок – 1, мінеральних – 0,5, золи – 9, подрібненості – 5.

Спориш (Polugonum aviculare). Заготівлю трави проводять під час цвітіння. По ФС 42-1717-81 сировина складається з сірувато-зелених стебел довжиною до 40 см, із світло-зеленими листочками довжиною до 3 і шириною до 1 см з дрібними блідо-рожевими або білими квітами. Запах слабкий. Смак трохи терпкуватий. Вологість не вище 13 %. В сировині допускається не більше, %: пожовтілих частин – 3, органічних і мінеральних домішок – по 2.

Золототисячник (Certanrium minus). Заготівлю трави золототисячника проводять під час цвітіння, до пожовтіння прикореневих листків. Сировина складається із стебел, листків та суцвіть. Запах слабкий, смак гіркуватий. Вологість не вище 14 %. В сировині допускається, не більше, %: коренів – 1, органічних і мінеральних домішок – по 0.5. Вміст золи не повинен перевищувати 7 %.

Чорна смородина (листя) (Ribes nigrum). Листя заготовляють влітку. Сировина складається із окремих листків з черешками, зелених або сірувато-зелених. Запах специфічний. По ГОСТ 2145-75 передбачається, не більше, %: бурих і почорнілих листків – 4, інших частин смородини – 3, подрібнених листків – 5, органічних і мінеральних домішок – по 1. Вологість не повинна перевищувати 14 %.

Яблуко (сушене). Сировина складається із кружочків плодів. Сушені плоди мають бути еластичними, не злипатись при стисканні. Колір – від світло-жовтого до кремового. Масова частка плодів, включаючи плоди, пошкоджені шкідниками та хворобами, з механічними пошкодженнями повинна бути не більше, %: 10 (з них підгорілі – 1, вздуті – 2,5, пошкоджені шкідниками – 0,5). Масова частка домішок рослинного походження – 0,5 %. Масова частка вологи не більше 13 %.

Грицики (Caspella bursa pastoris). Заготівлю трави проводять під час цвітіння. Сировина складається із стебел довжиною до 40 см із зеленими листочками, жовтувато-білими квітками і недозрілими зеленими плодами. Запах слабкий, своєрідний. Смак гіркуватий. Вологість не вище 13 %. В сировині допускається не більше, %: пожовтілих листків – 3, подрібнених частин – 2, органічних домішок – 2, мінеральних домішок – 1. Вміст золи не повинен перевищувати 10 % золи, не розчиненої в 10 % НСІ – 2%.